سلامت پایدار با اندکی گرسنگی !

اگر در خاطرات مان مرور کنیم یکی از خاطره انگیز ترین آن ها موقعی است که ما گرسنه بوده ایم !!

شاید هیچ چیز شیرینی چند لحظه ابتدایی افطار ماه رمضان را نداشته باشد اما در این شیرینی رازهایی نهفته است.

در مطالب قبل که درباره خوب جویدن بود به حدیث زیبا و پر معنای امام علی علیه السلام پرداختیم که چهار توصیه به امام حسن علیه السلام داشتند که ما را از طبیب بی نیاز می کند یکی دیگر  از این توصیه ها این است که : تا گرسنه نشده ای غذا نخور ! [بحار الانوار ج۵۹ ص۲۶۷]

فوائد دیگر این توصیه اعجاب انگیز را می توان از این حدیث دریافت کرد که «هیچ بیماری با گرسنگی جمع نمی شود» ، مسئله ای که امروزه با فراوانی غذاها و خوراکی های متنوع کمتر و شاید اصلا به آن توجه نشده است !

فائده دومی که در این توصیه وجود دارد این است که غذا برای ما خوشمزه تر می شود. این را هم تجربه کرده ایم ، در حالتی که به غذا اشتها داریم ، حتی غذاهای ساده تبدیل به بهترین غذا می شوند. مضامین احادیث هم به این نکته اشاره دارند.

امام هادی علیه السلام : گرسنگی بر خوشمزه بودن غذا می افزاید [بحار ج۴ ص ۳۶۹]

علاوه بر این غذا برای بدن سودمند تر می شود و بدن از غذا بهتر استفاده می کند چرا که غذا خوردن در حالی که به غذا اشتها داریم باعث می شود آنزیم های هضم غذا بهتر ترشح شوند و کار معده و دستگاه گوارش بهتر باشد. در دیگر مطالب توصیه شده طب اسلامی هم این نکته به چشم می خورد که تا به حد نیاز نرسیده ای از دارو استفاده نکن. این نکته شاید ما را به این سمت و سو هدایت کند که اگر در حال نیاز، غذا یا دارو استفاده شود در جای مناسب خود جای می گیرد.

از طرف دیگر اگر ما در حالی که به غذا نیاز نداریم و اشتهای کافی ایجاد نشده غذا بخوریم یکی از نمونه های  پرخوری محسوب می شود که خود ،  اثرات زیادی در ایجاد بیماری ها و دردها دارد. این نکته به طور روشنی در احادیث اهل بیت علیهم السلام به چشم می خورد.

امام على علیه السلام : از پرخورى بپرهیز، که هر کس پایبند آن شود بیماری هایش زیاد مى گردد. [غرر الحکم ح  ۲۶۳۹]

امام علی علیه السلام : همیشه سیر بودن عامل انواع درد ها است. [غررر الحکم ح ۱۳۶۳]

از تمام این فوائد جسمی گذشته بی شک با اشتها غذا خوردن و پر خوری نکردن اثرات معنوی بی شماری دارد که در جای خود به طور مفصل بیان شده است.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : پُرخورى نکنید که نور معرفت در دلهاى شما خاموش مى شود. [مکارم الأخلاق ص ۱۰۲۶ ]

امام علی علیه السلام : سیری یاور خوبی برای گناهان است [غرر الحکم ح ۹۹۲۲]

به درستی با توصیه های ساده ای که در طب اسلامی وجود دارد می توانیم از نیاز به پزشک و طبیب بی نیاز شوییم، مسیر روشنی که طب اسلامی به ما نشان داده است…

 

منبع : پایگاه جامع طب اسلامی

مطالب مشابه

خواص آب فاتر در طب اسلامی

آب جوشیده ای که به محض جوشیدن از روی آتش...

التهاب کبد و درمان آن

در حدیثی که از احوال حزقیل نبی (ع) بیان شده...

طرز تهیه مسواک اسلامی

از آن جایی که طب اسلامی طبی راحت است و...

-- بارگیری کد امنیتی --